SÜLEYMAN DEMİREL ÜNİVERSİTESİ FAHRİ DOKTORA PAYESİ
Şarık TARA ENKA Holding Onursal Başkanı

İnşaat mühendisliği eğitimi alarak küçük bir şirketten ENKA Holdinge uzanan yolda gösterdiği teşebbüs ruhu ve çalışkanlığı, mühendislik alanında çağdaş teknolojileri kullanarak şirketlerini uluslararası düzeyde iş yapabilen bir konuma ulaştırması, şirketlerinde çalışan çok sayıda eleman ile ülkemizin istihdam yaratma çabalarına destek olması, yurtdışı müteahhitlik hizmetleriyle ülkemize büyük miktarda döviz ve milli gelir sağlaması ve mühendislik-müteahhitlik mesleğinin yanı sıra eğitime, spora, kültür-sanat dünyamıza ve ülkemizin diplomatik ilişkilerine katkılar sağlaması nedeniyle, ENKA Holding Onursal Başkanı İnşaat Yüksek Mühendisi Şarık TARA’ya Süleyman Demirel Üniversitesi Senatosu’nun 19.12.2005 tarih ve 211/2 nolu kararı ile; “Fahri Doktora” payesi verilmiştir.

Prof. Dr. Metin Lütfi BAYDAR

19.12.2005

Özgeçmiş

Enka Holding Onursal Başkanı Şarık Tara, 22 Nisan 1930 tarihinde Üsküp’te doğdu. İlkokula Sırp Mektebinde başlayan Tara, II. Dünya Savaşı'nın patlak vermesi üzerine 1942 yılında İstanbul'a geldi. Şişli Terakki Lisesini bitirdikten sonra 1949'da girdiği İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesinden 1954 yılında mezun oldu.
Öğrencilik yıllarında ailesinin paraya olan ihtiyacını da düşünerek çeşitli işler yaptı. Daha sonra Beşiktaş'taki mensucat fabrikasındaki Yugoslav mühendise tercümanlık yaptı. 1955 yılında Haydarpaşa Soğuk Hava Deposu'nun şantiye şefi olarak çalışan Tara, ardından Şarık Tara Şirketi'ni kurdu. İstinye Köprüsü’nün temelleri ile Yeşilköy sahil yolundaki koruma duvarlarını Veziroğlu’na taşeron olarak çalışarak yaptı. 1957 yılında kız kardeşinin eşi Sadi Gülçelik ile birlikte ENKA Kollektif Şirketini kurdu ve müteahhitlik faaliyetlerine başladı.
ENKA Kollektif Şirketi daha sonra Anonim Şirket’e, 1972’de de ENKA Holding A.S.’ye dönüştü. Bugünkü ENKA’nın esası, tamamı İstanbul sınırları içerisindeki endüstriyel fabrikalar, rıhtımlar, tersane kızakları, tersaneler, hububat siloları, köprüler, yollar ve iskelelerin inşası olan ilk projelerinin çeşitliliği ile tanımlandı. İlk yılların önemli projeleri arasında Türkiye’deki Aksu Kağıt Fabrikası, Chrysler Kamyon Montaj fabrikası ve Haydarpaşa Hububat Silolarının inşası vardır.
1960’larda, ENKA ilk yatırımlarını, Pimaş Plastik ve Altaş Çelik El Aletleri fabrikalarının kuruluşu ile iki imalat sanayine yaptı. 1990’lardan sonraki yıllarda, ENKA, faaliyetlerini dünyadaki farklı bölgelerine doğru genişletmeye devam ettirdi. 1993’ten başlayarak, ENKA, ortak girişim partneri Bechtel firması ile birlikte, Kazakistan’da Tengiz Petrol Sahalarının geliştirilmesi için çeşitli projelere dair bir dizi sözleşme imzaladı.
SDÜ Senatosu tarafından 19.12.2005 tarih ve 211/2 sayılı karar ile “Fahri Doktora” payesi verilmiştir.
Şarık TARA