SÜLEYMAN DEMİREL ÜNİVERSİTESİ FAHRİ DOKTORA PAYESİ
İnan KIRAÇ Koç Holding Yönetim Kurulu Üyesi

Eğitim-öğretimin her aşamasına ve yükseköğretime önemli katkılar sağlayan; bu amaçla vakıf ve derneklerde üstlendiği kurucu kimliğiyle değerli eserler kazandıran; ayrıca eğitimi, kültür ve sanatla örtüştüren yaklaşımıyla örnek çalışmalar gerçekleştiren Koç Holding Yönetim Kurulu Üyesi, İş adamı İnan KIRAÇ’a Süleyman Demirel Üniversitesi Senatosu’nun 30.09.2010 tarih ve 326/03 nolu kararı ile; Eğitim alanında “Fahri Doktora” payesi verilmiştir.

Prof. Dr. Metin Lütfi BAYDAR

30.09.2010

Özgeçmiş

İnan Kıraç, 1937 yılında Eskişehir'de doğmuştur. Galatasaray Lisesi'ni bitirdikten sonra Londra'da City College of Business'te ekonomi okumuştur. İş dünyasına Koç şirketler topluluğunda başlayan ve burada en alt kademeden şirketin her aşamasında çalışarak en üst kademeye kadar yükselen başarılı bir iş adamıdır. Türk Otomotiv Sektörü'nün gelişiminin her anına tanıklık etmiş, her ayrıntısına profesyonel yönetici olarak emek vermiş ve birçok dev fabrikaya imzasını atmıştır. 1998 yılında İnan Kıraç, Claude Nahum ile birlikte Kıraça Şirketler Grubu’nu kurmuştur. Kıraç, otomotiv sektöründe yakaladığı ünü, Türkiye’nin ilk yerli otomobilini üretecek büyük ve güçlü sektörlerin başında yer alacak bir iş adamı olarak perçinlemiştir.
Kıraç, sadece iş dünyasında değil, spor, kültür, sanat, eğitim sahasında da üstlendiği önemli görevlerle de toplumsal yaşamda iz bırakan önemli isimlerdendir. Galatasaray Spor Kulübü bünyesinde üstlendiği görevler ve hizmetler ile adından söz ettiren Kıraç, Galatasaray eğitim kurumlarına da katkı sunmuş, eğitimin güçlendirilmesi yönünde önemli çalışmalara imza atmıştır. Kıraç, Galatasaray Eğitim Vakfı’nın kurulmasına da önderlik etmiş; Galatasaray Üniversitesi’nin açılmasında önde gelen isimlerden olmuştur.
Ülkemizdeki müzecilik ve araştırma enstitüleri gibi alanlarla da pek çok yenliğe imza atan Kıraç, 1996 yılında eşi suna Kıraç ile birlikte Antalya’da “Akdeniz Medeniyetleri Müzesi’ni”(AKMED) hizmete sunmuştur. 2003 yılında eğitim, sağlık, kültür ve sanat alanında hizmet veren “ Suna- İnan Kıraç Vakfı” nın da kurucusudur.
2005 yılında oluşturulan Pera Müzesi, Suna Kıraç Nörodejenerasyon Araştırma Merkezi Kıraç’ın eserlerindendir. 2007 yılında İstanbul Araştırmaları Enstitüsü eserlerindendir.
Türk iş dünyasının yanında, eğitim, sağlık, kültür ve sanat alanlarında toplumsal anlamda katkı sağlayan ender isimlerden olan Kıraç, SDÜ Fahri Doktora payesi sahibidir.
SDÜ Senatosu tarafından 30.09.2010 tarih ve 326/3 sayılı karar ile “Fahri Doktora” payesi verilmiştir.
İnan KIRAÇ