SÜLEYMAN DEMİREL ÜNİVERSİTESİ FAHRİ DOKTORA PAYESİ
Suna KAN Keman sanatçısı

Üniversitemiz Güzel Sanatlar Fakültesi Müzik Bölüm Başkanlığının ve Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanlığının teklifi, SDÜ Senatosunun 08.03.2018 tarih ve 488/12/a sayılı olurları ile dünyanın sayılı keman virtüözlerinden biri olan, Ülkemizde ve yurt dışında birçok müzik icracısının ve eğitimcisinin rol modeli, ülkemizi klasik batı müziği sahasında başarıyla temsil ederek devlet sanatçısı unvanını alan, Türkiye’nin kültür-sanat elçisi olarak dışarıda da bizi başarıyla temsil eden, kemanı ve sanatı ile genç nesillere yeni ufuklar açan, Suna KAN’a müzik sahasında çağdaş, yenilikçi çabaları, ülkemizin tanıtımına yaptığı katkı nedeniyle “Fahri Doktora” payesi verilmiştir.

Prof. Dr. İlker Hüseyin ÇARIKÇI

08.03.2018

Özgeçmiş

1971 yılından beri Devlet Sanatçısı unvanına sahip Suna Kan, 1936 tarihinde Adana’da doğdu. “Harika Çocuk” olarak yeteneği küçük yaşlarda fark edilen sanatçı, Türkiye’nin en iyi keman virtüözlerinden birisi olarak bilinmektedir. 1952 yılında Paris Konservatuarında Gabriel Bouillon’la çalışarak konservatuarı birincilik ödülüyle bitiren Kan, 1954 yılında Cenevre Uluslararası Yarışmasında birincilik; 1955 yılında Viotti Uluslararası Yarışmasında ikincilik; 1956 yılında Munich Uluslararası Yarışmasında ikincilik kazanma başarılarını gösterdi.
1957 yılında katıldığı M. Long – J. Thibaud Uluslararası Yarışması’nda Paris Şehri Ödülü’nü aldı. Uzun yıllar Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrasında ve kurucuları arasında bulunduğu Ankara Oda Orkestrasında başkemancı ve solist sanatçı olarak yer aldı. 1960 yılında Türkiye’nin ilk konser piyanisti Ferhunde Erkin’le kurduğu keman-piyano ikilisi onlara adeta şöhreti getirdi. 1970’li yılların başında orkestra şefi Gürer Aykal ve eşi Faruk Güvenç ile Ankara Oda Orkestrasını kurulmasını teşvik etti. 100’den fazla konser verdiler ve konserlerin plakları basıldı.
1971 yılında “Devlet Sanatçısı” unvanıyla onurlandırıldı.
SDÜ Senatosu tarafından 08.03.2018 tarih ve 488/12/a sayılı karar ile “Fahri Doktora” payesi verilmiştir.
Suna KAN