SÜLEYMAN DEMİREL ÜNİVERSİTESİ FAHRİ DOKTORA PAYESİ
Cemal KUTAY Tarihçi Yazar

Gazeteci kimliği ve 200 kitapla gençlere tarihimizi sevdirmesi, özellikle Osmanlı Devletinin son yılları ile Milli Mücadele ve Cumhuriyet Dönemini yaşayan, tarihi kendine has üslubu ile değerlendiren, bu bilgi, belge ve değerlendirmelerini çok sayıdaki kitabı ile aktaran, Türk toplumunu aydınlatan Tarihçi-Yazar Cemal KUTAY’a, SDÜ Senatosu tarafından 23.09.1999 tarih ve 113/3 sayılı karar ile “Fahri Doktora” payesi verilmiştir.

Prof. Dr. M. Lütfü ÇAKMAKÇI

23.09.1999

Özgeçmiş

1909’da Konya’da doğan Kutay, orta öğrenimini Kadıköy Lisesi’nde tamamladı. Anadolu Ajansı’nda 1924-1928 yılları arasında muhabirlik, Hakimiyet-i Milliye’de İstihbarat Şefliği ve fıkra yazarlığı yapan Kutay, Konya’da Yeni Anadolu Gazetesi’ni ve Zaman Dergisi’ni, İstanbul’da Halk Gazetesi’ni, Millet Dergisi’ni çıkardı. Kutay, pek çok gazete ve dergide özellikle tarihi konularda yazılar yazdı.
4 Şubat 2006 tarihinde İstanbul’da vefat etti.
Cemal Kutay, tarih eğitimi almamasına rağmen tarihimizi iyi bilen bir donanıma sahip olarak kendini yetiştirmiş; yazdığı 200 kitapla bu ününü pekiştirmiştir. Müzakere sonucunda Osmanlı Devletinin son yılları ile Milli Mücadele ve Cumhuriyet Dönemini yaşayan, tarihi kendine has üslubu ile değerlendiren, bu bilgi, belge ve değerlendirmelerini çok sayıdaki kitabı ile aktaran, Türk toplumunu aydınlatan yazarımıza SDÜ Senatosu tarafından 23.09.1999 tarih ve 113/3 sayılı karar ile “Fahri Doktora” payesi verilmiştir.
Cemal KUTAY