SÜLEYMAN DEMİREL ÜNİVERSİTESİ FAHRİ DOKTORA PAYESİ
Coşkun ARAL Haberci

1974 yılında başladığınız profesyonel gazetecilik yaşamınız boyunca ülkemiz gençliğine ve basın yaşamımıza yeni bir soluk getiren Anadolu’nun farklı yörelerinden derlediğiniz haber, röportaj ve fotoğraflar, dünün ve bugünün gençlerine rol model olan başarılı gazeteciliğiniz, çok sayıdaki fotoğraf sergileriniz, albümleriniz, kitaplarınız, filmografileriniz, belgeselleriniz, milli gazeteciliğimizi ulusal ve uluslararası camiada temsil gücünüz, Türk basın yaşamını ve bizden insan manzaralarını dış dünyaya tanıtmanız ve tüm bu çalışmalarınızın ülkemize sunduğu katma değer nedeniyle, Süleyman Demirel Üniversitesi İletişim Fakültesi’nin teklifi ve Üniversitemiz Senatosunun 28.03.2019 tarih ve 506/03 sayılı kararı ile şahsınıza “Süleyman Demirel Üniversitesi Fahri Doktora” payesi takdim edilmiştir. Süleyman Demirel Üniversitesi ailesi olarak, entelektüel, girişimci ve çok yönlü bakış açınızla Türk basın hayatına kattığınız çok yönlü değerin bundan sonraki yıllarda da artarak devam etmesini temenni eder; başarılar dileriz.

Prof. Dr. İlker Hüseyin ÇARIKÇI

28.03.2019

Özgeçmiş

1 Mayıs 1956’da Siirt’te doğdu. Sırasıyla 14 Eylül İlkokulu, Oruç Gazi Ortaokulu ve Mecidiyeköy Lisesi’nde eğitimini tamamladı. Basın fotoğrafçılığı mesleğine 1974 yılında Günaydın ve Gün gazetelerinde başladı. 1976 yılında Ekonomi ve Politika gazetesinde devam etti.
1977 yılı, kanlı 1 Mayıs olaylarında çektiği fotoğraflarla ilk kez Sipa Press Ajansı yoluyla adını dünya basınında duyurdu. Bu olaya ilişkin fotoğraflarıyla Time, Newsweek dergilerinde yer aldı. Bunu izleyen yıllarda Sipa Ajansı’nın Türkiye muhabirliğini üstlendi. Bu arada Türk basınında da Türk Haberler Ajansı, Milliyet, Hürriyet gazeteleriyle serbest olarak çalıştı.
1980 yılında ilk defa Sipa Press Ajansı adına Türkiye dışında görev aldı. Polonya’da ünlü Gdansk Grevi, İran, Irak olaylarına ilişkin çalışmalarıyla uluslararası platformda adını duyurmaya başladı. 1980, 12 Eylül darbesini daha önce yaptığı arşiv çalışmalarıyla ünlü Newsweek, L’Express dergilerinin kapaklarında ve yüzlerce uluslararası dergi sayfalarında yansıttı.
14 Ekim 1980 günü kaçırılan bir uçakta dünyada ilk kez hava korsanlarıyla bir röportaj gerçekleştirerek, Türk ve dünya basınında adından söz ettirdi. Aynı olayla Türkiye ve dünyanın çeşitli ülkelerinde ödüller aldı. 1980 yılından itibaren sürekli olarak Lübnan, İran, Irak, Afganistan, Kuzey İrlanda, Çad ve Uzakdoğu’da meydana gelen savaşları görüntüledi. Time, Newsweek, Paris-Match, Stern, Epoca gibi dergiler adına fotoğrafçı olarak mesleğine devam ediyor. 1986 yılında fotoğrafa ilaveten Türkiye’de 32. Gün adına başlattığı savaş TV muhabirliğini asıl mesleği ile birlikte sürdürmektedir. Yapım ve yönetimini üstlendiği Haberci programı Türkiye’nin yanı sıra uluslararası TV kanallarında da yayınlandı.
Coşkun Aral, Türkiye’nin ilk bilgi ve belge kanalı İz TV’nin kurucuları arasında yer aldı. 2012 yılında ODTÜ Üniversite Senatosu kararı uyarınca, mesleğinin gelişmesindeki öncü rolü, örnek kişiliği, ulusal ve uluslararası başarıları ve ülkesine yaptığı katkılardan dolayı Üstün Hizmet Ödülü’ne layık görüldü.
Coşkun Aral, 2018 yılında Youtube üzerinde “Coşkun Aral Anlatıyor” markasıyla yayına başladı ve belgeseller yapmaya devam etmektedir. Coşkun Aral, 190 bölümden oluşan “Haberci” adlı belgesel dizisi ile ulusal ve uluslararası konuları ekrana taşımıştır. Aral’ın “Türkiye Notları”, “Dünya Güncesi”, “Haberci İz Peşinde” gibi birçok belgesel dizi ve filmleri mevcuttur. Aral’ın savaş fotoğrafçılığı yaptığı yıllardaki çalışmalarını içeren “Sözün Bittiği Yer” isimli fotoğraf albümü ve “Ölümün Yakasına İliştirilmiş Hayatlar” adlı kitabı mevcuttur.
Aral fotoğraf, belgesel ve televizyon programı dalında birçok ödül almıştır.
Coşkun ARAL