SÜLEYMAN DEMİREL ÜNİVERSİTESİ FAHRİ DOKTORA PAYESİ
Fatma GİRİK Sinema Sanatçısı

Atatürk’ün önderliğinde Cumhuriyetle başlayan sosyo-ekonomik kalkınma ve modernleşme çabasında filmleri ve sanatçı kişilikleriyle Türk Sinemasının bir dönemine damgasını vurması; sinema sanatının halkımıza benimsetilmesi ve sevdirilmesine büyük katkılar sağlaması; başarıları ve tutarlı davranışlarıyla Güzel Sanatlar Fakülteleri Sinema-Televizyon Bölümlerince sinema sanatında sürekli referans gösterilmeleri ve ayrıca toplumsal hayatın içinde modern Cumhuriyet kadınını temsil etmeleri nedeniyle Sinema Sanatçısı Fatma GİRİK’e Süleyman Demirel Üniversitesi Senatosu’nun 30.03.2006 tarih ve 219/12 nolu kararı ile; “Sinema Sanatı” alanında Fahri Doktora payesi verilmiştir.

Prof. Dr. Metin Lütfi BAYDAR

30.03.2006

Özgeçmiş

Türk sinemasının en önemli aktristlerinden biri olan Fatma Girik, 12 Aralık 1942 yılında İstanbul'da dünyaya geldi. Fatma Girik’in ağlatılan ve ezilen kadın rollerinden Erkek Fatma olarak anıldığı döneme geçişi 1962 yılında Memduh Ün’ün yönetmenliğini yaptığı Belalı Torun filmiyle oldu. Girik, 1965 yılında filmografisinde oldukça önemli bir yerde duran Keşanlı Ali Destanı isimli yapımındaki oyunculuğuyla Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde en iyi kadın oyuncu ödülünü kazandı.
1987 yılında Yeşilçam’da yaşanan kriz sonrası bir TRT projesi olan Gönül Dostlarıyla TV izleyicisiyle buluşan Girik, bu dizideki başarılı performansıyla Kültür Bakanlığı tarafından ödüle layık görüldü. 1988 yılında politikaya atılan Girik, Şişli Belediye Başkanı oldu. 1993 yılında görev süresi tamamlandıktan sonra Söz Fato'da isimli reality show programıyla toplumsal sorunlara farklı bir perspektiften bakıp, çözüm yolları aradı.
Köy temalı filmlerin de vazgeçilmez oyuncusu olmuş, çevirdiği 180'den fazla filmle birçok ödülün sahibi oldu.

Aldığı Ödüller:
1965- II. Antalya Film Şenliği, Keşanlı Ali Destanı, en iyi kadın oyuncu
1967- IV. Antalya Film Şenliği, Sürtüğün Kızı, en iyi kadın oyuncu
1969- I. Adana Altın Koza Film Şenliği, Büyük Yemin, en iyi kadın oyuncu
1969- I. Adana Altın Koza Film Şenliği, Ezo Gelin, en iyi kadın oyuncu
1971- III. Adana Altın Koza Film Şenliği, Acı, en iyi kadın oyuncu
1998- 35. Antalya Film Şenliği, Sürtüğün Kızı, yaşam boyu onur ödülü
2001- İstanbul Uluslararası Film Festivali, onur ödülü
2007 18. Ankara Uluslararası Film Festivali, Aziz Nesin Emek Ödülü
SDÜ Senatosu tarafından 30.03.2006 tarih ve 219/12 sayılı karar ile “Fahri Doktora” payesi verilmiştir.
Fatma GİRİK