SÜLEYMAN DEMİREL ÜNİVERSİTESİ FAHRİ DOKTORA PAYESİ
Filiz AKIN Sinema Sanatçısı

Atatürk’ün önderliğinde Cumhuriyetle başlayan sosyo-ekonomik kalkınma ve modernleşme çabasında filmleri ve sanatçı kişilikleriyle Türk Sinemasının bir dönemine damgasını vurması; sinema sanatının halkımıza benimsetilmesi ve sevdirilmesine büyük katkılar sağlaması; başarıları ve tutarlı davranışlarıyla Güzel Sanatlar Fakülteleri Sinema-Televizyon Bölümlerince sinema sanatında sürekli referans gösterilmeleri ve ayrıca toplumsal hayatın içinde modern Cumhuriyet kadınını temsil etmeleri nedeniyle Sinema Sanatçısı Filiz AKIN’a Süleyman Demirel Üniversitesi Senatosu’nun 30.03.2006 tarih ve 219/12 nolu kararı ile; “Sinema Sanatı” alanında Fahri Doktora payesi verilmiştir.

Prof. Dr. Metin Lütfi BAYDAR

30.03.2006

Özgeçmiş

Türk sineması oyuncusu Filiz Akın, 2 Ocak 1943 tarihinde Ankara'da doğdu. 1962'de Artist dergisinin düzenlediği yarışmayı kazandı. Yeşilçam’a adım atmasında önemli olan bu gelişmeden sonra Memduh Ün'ün yönetmenliğini yaptığı Akasyalar Açarken filmiyle sinema kariyeri başladı.
1964 yılında izleyiciyle buluşan Yankesici Kız adlı filmdeki oyunculuğuyla da övgüler aldı. 121 sinema filminin başrolünde oynadı.
Sabah gazetesinde köşe yazarı olarak yazmaya başlayan Akın, Hey, Kelebek/Hürriyet gibi gazete ve dergilerde köşe yazarlığı yaptı. 2002'de yakalandığı çene kanserini yendi. Kansere karşı destek amaçlı başlattığı "Sarı bilezik" ve "Mavi bilezik" gibi kampanyalar oldukça başarılı oldu. Aktris, 2005'te hastalık sonrası deneyimlerini kaleme aldığı Hayata Merhaba, daha sonra da "Filiz Akın ile Güzellik, Sağlık ve Genç Kalma Üzerine" isimleri kitapları yayımladı. Filiz Akın, Starkey İşitme Vakfı onursal başkanı olarak "Türkiye'de İşitmeyen Kalmasın" adlı bir kampanya başlatıp yürüttü ve sosyal güvencesi olmayan 2000 civarı çocuğu işitme cihazı sahibi yaptı.
SDÜ Senatosu tarafından 30.03.2006 tarih ve 219/12 sayılı karar ile “Fahri Doktora” payesi verilmiştir.
Filiz AKIN