SÜLEYMAN DEMİREL ÜNİVERSİTESİ FAHRİ DOKTORA PAYESİ
Alev ALATLI Yazar

Hayatı boyunca bıkıp usanmadan “Türkiye nöbeti” tutmaya devam eden, bu bağlamda ekonomist olarak Devlet Planlama Teşkilatı’nda Türkiye’nin ekonomik kalkınmasına katkı veren, Filistin davası gibi uluslararası bir insanlık sorununa duyarlılık geliştiren, eserleriyle ülke insanımızın fikir dünyasını aydınlatan, afaziye yakalanmaması için gayret eden, ülke insanımızı “kurda-kuşa yedirmemeye” çalışan, edebiyat ile felsefe, ilahiyat ve bilim tarihini yetkin bir biçimde harmanlayan, Anadolu’nun ortasında “sadece ulusal değil uluslararası nitelikte işgücü yetiştirmek” amacıyla bir Meslek Yüksekokulu kurulmasına öncülük eden ve ardından bu okulu Kapadokya Üniversitesi ile taçlandıran, yazdığı metinlerle Batıya, Doğuya ve tüm insanlığa olduğu kadar üniversitemize de ilham veren, değerli çalışmalarıyla aziz Türkiye’ye borcunu fazlasıyla ödediğine inandığımız ekonomist, düşünür ve yazar Sayın Alev ALATLI’ya Süleyman Demirel Üniversitesi Senatosu’nun 03.10.2017 tarih ve 480/8 sayılı kararı ile “Fahri Doktora” payesi verilmiştir.

Prof. Dr. İlker Hüseyin ÇARIKÇI

03.10.2017

Özgeçmiş

Araştırmacı Yazar Alev Alatlı, 1944 yılında İzmir’de doğdu. Ekonomi & İstatistik lisansını Orta Doğu Teknik Üniversitesi, ekonomi & ekonometri yüksek lisansını Fulbright bursu ile gittiği ABD’de aldı. Ardından, felsefe öğrenimine başlayan Alatlı, doktora çalışmalarını sürdürdü. İlâhiyat, düşünce ve medeniyet tarihi üzerinde yoğunlaşarak çalışmalarına devam etti.
1974’de Türkiye’ye dönen Alatlı, İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesinde öğretim görevlisi, Ankara Devlet Planlama Teşkilatında kıdemli ekonomist olarak çalıştı. California Üniversitesi (Berkeley) ile ortak psiko-dilbilim çalışmaları yürüttü. Cumhuriyet Gazetesi ile birlikte “Bizim English” adında bir dergi çıkaran Alatlı, daha sonra Türk Yazarlar Kooperatifinde (Yazko) başkan yardımcısı olarak görev aldı.
Filistin davasını duyurmak üzere yaptığı çalışmalar, 1986’da Tunus’ta sürgünde olan Yaser Arafat tarafından “Özgürlük Madalyası” ile onurlandırıldı. 2006 yılında Rusya’da 100. yıl edebiyat ödülünü aldı. 2009 ve 2014 yılında edebiyat alanında Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü’nün sahibi oldu.
Alatlı 2005 yılından bu yana Kapadokya Meslek Yüksekokulu Mütevelli Heyet Başkanı görevini yürütüyor.
SDÜ Senatosu tarafından 03.10.2017 tarih ve 480/8 sayılı karar ile “Fahri Doktora” payesi verilmiştir.
Alev ALATLI